ingilizce ve ingilizce
ingilizce kelime öğrenme
ingilizce oyunlar
ingilizce gazeteler
ingilizce makaleler
ingilizce atasözleri
ingilizce sözlükler
ingilizce deyimler
ingilizce siteler
ingilizce şarkı sözleri
ingilizce fıkralar
ingilizce düzensiz fiiller

ingilizce sınavlar
KPDS (ingilizce)
YDS (ingilizce)
ÜDS (ingilizce)
TOEFL (ingilizce)
GRE (ingilizce)
SAT (ingilizce)

GRE bilgileri

GRE (Graduate Record Examinations) mühendislik ve temel bilimler branşlarında "yüksek lisans" yapmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. General, Subject ve Writing Assessment olmak üzere üç türü bulunmaktadır.

GRE General Test, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de bilgisayarda uygulanmakta olan; herhangi bir çalışma alanına bağlı olmayan sözel, sayısal ve analitik problem çözebilme yeteneğini ölçen bir sınavdır.

GRE Subject Test, teste girenin belirli bir bilim dalı hakkındaki bilgilerini ölçer. Bilgisayarlı sisteme henüz geçmemiş olan bu sınav 14 farklı alanda uygulanmakta olup, toplam süresi 170 dakikadır.


GRE Writing Assessment, üst düzey düşünme ve yazı yazabilme yeteneğini ölçer. Sınavın dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de bilgisayarda uygulanmakta olması nedeni ile istenen herhangi bir tarihte sınava girilebilir.

GRE hakkında daha detaylı bilgi için resmi sitesi olan www.GRE.org adresini ziyaret edebilirsiniz.


GRE'nin içeriği

GRE sınavı herhangi bir yoğun hazırlık gerektirmeyen ve birikimleriniz sonucu oluşan bilginizi ölçmek için hazırlanmış bir sınavdır. Sorular üzerinde istediğiniz kadar düşünebilirsiniz. Ancak, her bölüm için ayrılan süreye göre kendinizi hazırlamaya dikkat edin. Soruları boş bırakmayınız. Bölümü zamanında bitirmek için, emin olmasanız da soruları tahminde bulunarak yanıtlamak zorundasınız.

GRE sınavı üç bölümden oluşur.

1) Verbal (Sözel) Bölüm: 30 dakika sürer ve 30 sorudan oluşur. Adayların İngilizce'yi kullanabilme yeteneklerini ölçer. Sözel bölümde 4 farklı soru tipi vardır.
- Cümle tamamlama ( Sentence Completions )
- Eş anlamlı kelimeler ( Analogies )
- Zıt anlamlı kelimeler ( Antonyms )
- Okuma algılama ( Reading Comprehension ): Bu bölüm standart sınavların en önemli bölümüdür. Parçayı okurken seri olmak ve parçada ne anlatıldığını anlamak önemlidir.

2) Quantative (Matematik) Bölüm: 45 dakikadır ve 28 sorudan oluşur. Soru tipleri;
- Sayısal karşılaştırma (Quantitative Comparisons - QCs)
- Problem çözme (Problem Solvıng) (Grafik okuma, yüzde hesapları, mod, aralık, aritmetik ortalama, olasılık soruları, üçgenler)

Sayısal karşılaştırma sorularında iki tane matematiksel ifade verilip bunlarda hangisinin büyük yada küçük olduğu gibi birbirleri arasındaki ilişkiyi bulmaya yönelik sorular sorulur. Cevap olarak bir değer bulmanız istenmez.

3) Analitik (Mantik) Bölüm: Bu bölümde bilgisayarda 2 konu hakkında kompozisyon yazmanız istenecektir. Konulardan biri;

Perspektif sunumu ( Present your Perspective on an Issue ): Verilen 2 konudan seçim yaparak görüşünüzü savunmanız istenecektir. Burada önemli olan düşüncenizin ne olduğu değil, kendinizi nasıl ifade ettiğiniz, İngilizce'yi nasıl kullandığınızdır. Süre 45 dakikadır.
Argüman analizi ( Analyze an Argument ): Verilen konuyu değerlendirmeniz, analiz etmeniz istenir. 30 dakika süre verilir.

SinavTurkiye.com adlı sitede hem geçmiş yıllarda çıkmış soruları hem de diğer ulusal çapta düzenlenen sınavların sorularını bulabilirsiniz. Siteyi kullanarak sınavlarınızı online yapabilir, istatistik bilgileriniz ile gelişiminizi takip edebilirsiniz. Denemenizi öneririz.

Sınav için yeterli kelime birikiminiz var mı?

Gireceğiniz bu sınavda ingilizce kelime bilgisinin çok büyük önem taşıdığını biliyorsunuz. Peki yeterince kelime biliyor musunuz? WordTest.com adlı internet sitesinde sunulan bilimsel onaylı yöntem ile günde sadece yarım saat çalışarak ayda 800 ingilizce kelimeyi hızlı, kalıcı ve eğlenerek öğrenebilirsiniz. Ücretsiz deneme şansı veren bu siteyi siz de deneyin.

www.ingilizcesoru.com