ingilizce ve ingilizce
ingilizce kelime öğrenme
ingilizce oyunlar
ingilizce gazeteler
ingilizce makaleler
ingilizce atasözleri
ingilizce sözlükler
ingilizce deyimler
ingilizce siteler
ingilizce şarkı sözleri
ingilizce fıkralar
ingilizce düzensiz fiiller

ingilizce sınavlar
KPDS (ingilizce)
YDS (ingilizce)
ÜDS (ingilizce)
TOEFL (ingilizce)
GRE (ingilizce)
SAT (ingilizce)

YDS bilgileri
Ülkemizde yükseköğrenim programlarına kayıt yaptırabilmek için gereken sınavlar yaklaşık otuz yıldır merkezi bir sisteme göre yapılmaktadır. Yabancı Dil Sınavı (YDS) de bu sınavlardan biridir. Uzunca bir süre diğer programlara girecek adayların aldığı sınavlarla birlikte aynı oturumda yapılan YDS, son yıllarda başka tarih ve zamanlarda yapılan ayrı bir merkezi sınav niteliğini kazanmıştır. Artık üniversitelerin bir yabancı dil programını kazanmak ve devam etmek isteyen öğrenciler yer yıl ayrı olarak yapılan YDS'ye de girmek zorundadırlar.

1980'li yılların ortalarına kadar 30 sorudan oluşan merkezi yabancı dil sınavı, 1980'li yılların sonlarında 75 soruluk bir formata sokularak nitelik ve nicelik bakımından değiştirilmiştir.

1999 yılında ise daha da değiştirilerek 100 soruluk kapsamlı bir yabancı dil yeterlilik sınavına dönüştürülmüştür. 1999'dan beri 100 sorunun sorulduğu YDS, temel olarak onbir bölümden oluşmaktadır.

YDS (Yabancı Dil Sınavı) sadece dil puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen öğrencilerin seçilmesi ve yerleştirilmesi amacı ile ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan bir sınavdır. Yabancı Dil Sınavı (YDS), Öğrenci Seçme Sınavından bir hafta sonra Pazar günü devlet üniversitesi rektörlüklerinin bulunduğu 40 merkez ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Lefkoşa'da yapılır.

YDS Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dilde yapılmaktadır. Adaylar bu dillerden yalnız birinden sınava girebilir. Bu testlerde kelime bilgisi ve dil bilgisi, Türkçe'den yabancı dile, yabancı dilden Türkçe'ye çeviri ve okuduğunu anlama ile ilgili sorular bulunmaktadır.

100 sorudan oluşan YDS toplam 150 dakika sürmektedir.YDS'YE KİMLER BAŞVURABİLİR?

  • İçinde bulunulan öğretim yılında orta öğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, Açık öğretim lisesi ) son sınıfında okumakta olan öğrenciler
  • Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumunda bulunanlar
  • Ortaöğretim kurumlarının dışarıdan bitirme sınavlarına girenler
  • Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar
  • Ortaöğrenimlerini yabancı ülkelerde bitirenlerden durumları yukarıdaki koşullardan birine uyanlar

başvurabilirler.


YDS hakkında her türlü bilgiye http://www.osym.gov.tr adresinden erişebilirsiniz.

YDS hazırlıklarınızı internet üzerinden sürdürebileceğinizi biliyor muydunuz?

SinavTurkiye.com adlı sitede hem geçmiş yıllarda çıkmış YDS sorularını hem de diğer ulusal çapta düzenlenen sınavların sorularını bulabilirsiniz. Siteyi kullanarak sınavlarınızı online yapabilir, istatistik bilgileriniz ile gelişiminizi takip edebilirsiniz. Denemenizi öneririz.

Sınav için yeterli kelime birikiminiz var mı?

Gireceğiniz bu sınavda ingilizce kelime bilgisinin çok büyük önem taşıdığını biliyorsunuz. Peki yeterince kelime biliyor musunuz? WordTest.com adlı internet sitesinde sunulan bilimsel onaylı yöntem ile günde sadece yarım saat çalışarak ayda 800 ingilizce kelimeyi hızlı, kalıcı ve eğlenerek öğrenebilirsiniz. Ücretsiz deneme şansı veren bu siteyi siz de deneyin.

www.ingilizcesoru.com