ingilizce ve ingilizce
ingilizce kelime öğrenme
ingilizce oyunlar
ingilizce gazeteler
ingilizce makaleler
ingilizce atasözleri
ingilizce sözlükler
ingilizce deyimler
ingilizce siteler
ingilizce şarkı sözleri
ingilizce fıkralar
ingilizce düzensiz fiiller

ingilizce sınavlar
KPDS (ingilizce)
YDS (ingilizce)
ÜDS (ingilizce)
TOEFL (ingilizce)
GRE (ingilizce)
SAT (ingilizce)

SAT bilgileri

SAT, kolej kayıt-kabul bürosundaki insanlara, başvuran adayın kolejin birinci sınıfında akademik yönden nasıl bir başarı göstereceğini öğrenmede yardımcı olmak için tasarlanmış bir araçtır. SAT, Amerika'da üniversite eğitimi almak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır.

Üniversiteler genelde SAT 1 olarak bilinen sınava girmenizi şart koşarlar, fakat okumak istediğiniz bölüme ve okula göre SAT 2 sınavına girmeniz de gerekebilir. Ancak bu sınav Amerikalı öğrencilerden de istendiği için İngilizce seviyesi onlara göre ayarlanmıştır.

SAT 'da en düşük puan 200, en yüksek ise 800'dür. Giriş için gerekli minimum puan ise okuldan okula ve bölümden bölüme değişmektedir.

SAT iki kısımdan oluşmaktadır.

SAT 1: Reasoning Test: 1-3 saatlik bir sınavdır. Sözel ve sayısal bilginizi test eder.

SAT 2: Subject Tests: 1 saatlik bir sınavdır. Yabancı dil, tarih, matematik ve fen bilimlerine kadar uzanan konulardaki seviyenizi ortaya çıkarmak için tasarlanmış belirli konulu bir testtir.

Üniversiteler genellikle SAT I sonucunuza dikkat ederler, ancak SAT II sonucunu da görmek isteyen üniversiteler vardır.

SAT I ve SAT II programlarına puanınızdan memnun kalana kadar girebilirsiniz. Sınav sonuçlarınız açıklandıktan sonra en fazla 4 okula sonuçlarınız gönderilir.


Daha fazla bilgiyi www.sat.org  sayfasından edinebilirsiniz.SAT II nedir ve SAT I'den farkı nedir?

SAT II, aynı SAT I gibi, Amerikan College Board kurumu tarafından yönetilen standartlaştırılmış bir testtir. Fakat, SAT I'deki gibi sözel ve matematiksel yeteneklerinizi ölçmek yerine yabancı dil, tarih, matematik ve fen bilimlerine kadar uzanan konulardaki seviyenizi ortaya çıkarmak için tasarlanmış belirli konulu bir testtir.

Kolejlerin hepsi SAT II istemiyor, isteyenlerin çoğu da İngilizce kompozisyonunu, matematik puanlarından birini ve öğrencinin kendisinin seçeceği üçüncü bir konuyu istiyorlar. SAT II sınavına girmeden önce test kitapları veya bilgisayar programı kullanarak kendinizi test yapısına alıştırmanız ve iyi hazırlanmanız gerek.

Okulunuzdaki rehberlik danışmanınızdan hangi okulların SAT II istediklerini öğrenin ve sınava girmeden önce açıklama broşürünü dikkatlice okuyun. Sınavda her konu testi bir saat sürüyor ve bir oturumda en fazla üç konudan teste girebilirsiniz. Ve ayrıca SAT II puan tercihi bölümü içeriyor. Bununla siz sadece istediğiniz puanların istediğiniz kolejlere gönderilmesini sağlıyorsunuz.

SinavTurkiye.com adlı sitede hem geçmiş yıllarda çıkmış soruları hem de diğer ulusal çapta düzenlenen sınavların sorularını bulabilirsiniz. Siteyi kullanarak sınavlarınızı online yapabilir, istatistik bilgileriniz ile gelişiminizi takip edebilirsiniz. Denemenizi öneririz.

Sınav için yeterli kelime birikiminiz var mı?

Gireceğiniz bu sınavda ingilizce kelime bilgisinin çok büyük önem taşıdığını biliyorsunuz. Peki yeterince kelime biliyor musunuz? WordTest.com adlı internet sitesinde sunulan bilimsel onaylı yöntem ile günde sadece yarım saat çalışarak ayda 800 ingilizce kelimeyi hızlı, kalıcı ve eğlenerek öğrenebilirsiniz. Ücretsiz deneme şansı veren bu siteyi siz de deneyin.

www.ingilizcesoru.com